Головна Новини HI-tech космос Масове вимирання на Землі: у вчених нова теорія
commentss НОВИНИ Всі новини

Масове вимирання на Землі: у вчених нова теорія

Вибухи наднових зірок могли стати причиною двох масових вимирань на Землі.

3 квітня 2025, 17:40
Поділіться публікацією:
Автор:
avatar

Slava Kot

Вчені з Університету Кілі з Великої Британії та Університету Аліканте в Іспанії пропонують нове пояснення, чому життя на Землі неодноразово опинялося на межі зникнення. Вони вважають, що причиною принаймні двох масових вимирань могли бути вибухи наднових зірок.

Масове вимирання на Землі: у вчених нова теорія

Вибух зірки. Фото з відкритих джерел

Дослідження опубліковане в науковому журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, свідчить, що космічні катастрофи спричинені надновими могли знищити значну частину життя на Землі під час ордовицького та девонського вимирань, які сталися 438 млн років тому та 374 млн років тому відповідно.

Ордовицьке вимирання знищило приблизно 85% видів, а девонське — від 70 до 80%. Дотепер науковці не мали єдиного пояснення цих катастроф. Найпоширенішою теорією було різке скорочення озонового шару, що призвело до глобальних змін клімату та руйнівного ультрафіолетового випромінювання. Тепер дослідники вказують на наднові як можливу причину такого озонового виснаження.

Вчені провели аналіз зірок у радіусі кілопарсека, тобто близько 3260 світлових років від Сонця та визначили, як часто вони вибухають у вигляді наднових. Найнебезпечнішими є події, що відбуваються у межах 20 парсеків, тобто 65 світлових років від нашої планети. Саме такі вибухи збіглися у часі з ордовицьким і девонським вимираннями.

"Якщо наднова вибухає занадто близько до планети, це може серйозно пошкодити її атмосферу. Для Землі найбільша загроза — це руйнування озонового шару, що зробить життя вразливим до згубного ультрафіолетового випромінювання Сонця" -, зазначає доктор Алексіс Кінтана.

Інший автор дослідження доктор Нік Райт додає, що у Чумацькому Шляху вибухає одна-дві наднові на століття. За його словами, Ймовірність того, що такі події впливали на Землю в минулому, доволі висока.

Хоча у минулому Земля могла постраждати від вибухів зірок, найближчим часом загрози немає. Найближчими кандидатами на наднові є Антарес і Бетельгейзе, проте вони розташовані на безпечній відстані — понад 500 світлових років від нас.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що вчені прогнозують вибух зірки у 2025 році. Її буде видно неозброєним оком у нічному небі.

Також "Коментарі" писали, що вчені кажуть про початок шостого масового вимирання на Землі.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини