Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
Космос готує захопливе видовище, яке трапляється лише раз на кілька десятиліть. Зоряна система T Coronae Borealis (T CrB) ось-ось спалахне у вибуху, який стане помітним із Землі навіть без телескопа. Востаннє таке явище відбулося у 1946 році, і зараз астрономи стверджують, що момент вибуху вже близько.
Вибух зірки. Фото: Contributed / NASA's Goddard Space Flight Center
T CrB — це подвійна зоряна система, що складається з білого карлика та червоного гіганта. Білий карлик притягує речовину від сусідньої зірки, і коли її накопичується достатньо, відбувається потужний термоядерний вибух. Таке явище називається повторюваною новою. На відміну від наднових, які вибухають лише раз, ці зірки переживають спалахи багаторазово.
Білий карлик притягує речовину від сусідньої зірки
Астрономи спостерігали зміни яскравості T CrB ще у березні 2024 року, що стало першим сигналом про наближення вибуху. Подібні процеси відбувалися перед спалахами у 1866 та 1946 роках, тож експерти NASA впевнені, що новий вибух може статися вже цього року.
Під час вибуху зоря стане настільки яскравою, що буде помітна навіть неозброєним оком. Зоряна система T Coronae Borealis зазвичай світить із яскравістю +10 зоряної величини. Однак під час вибух її яскравість зросте до +2 зоряної величини, що зробить її схожою на Полярну зірку. Наприклад, Сіріус, найяскравіша зірка на нічному небі, має величину світності -1,46, а повний Місяць близько -13.
T CrB світитиме приблизно тиждень, а потім знову згасне. Наступний шанс побачити її спалах випаде не раніше, ніж через 80 років.
Де знаходиться зірка T CrB, яка невдовзі вибухне
Подвійна система T CrB знаходиться у сузір’ї Північної Корони, між Волопасом і Геркулесом.
Для астрономів-любителів і науковців це унікальна можливість спостерігати рідкісне космічне явище у реальному часі. Поки що точна дата вибуху зірки T CrB невідома, але вчені радять вже зараз стежити за сузір’ям Північної Корони. Цілком імовірно, що одного вечора ви піднімете голову до неба і станете свідком спалаху, який залишиться в історії.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв про те, що у квітні українці можуть спостерігати за метеоритним дощем.
Також "Коментарі" писали, що астронавти дали неочікувану відповідь про те, як пахне космос.
Новини