Рубрики
МЕНЮ
Татьяна Веремеева
Український уряд активно взявся за діджіталізацію України. Тим часом зафіксовано зростання кількості кіберінцидентів з середини листопада 2020 року — в період з 7 вересня по 6 грудня 2020 року в країні сталося понад 22 мільйонів випадків, повідомляє Рада національної безпеки і оборони (РНБО). Чи готові ми до кібератаки або можливо варто пригальмувати цифровізацію — "Коментарі" розбиралися разом з експертами.
Фото: Д. Романюк/Comments.ua
Співзасновник ГО "Український Кіберальянс" Андрій Баранович (Шон Таунсенд) не цілком згоден з методологією підрахунку, яку використовує РНБО. Але згоден з тим, що кількість інцидентів, пов'язаних з інформаційною безпекою, велика.
"Війну ніхто не відміняв, — підкреслює експерт. — Що стосується "цифровізації", то це процес багато в чому неминучий. Але Міністерство цифрової трансформації займається ним хаотично, без чітких цілей, не враховуючи численні ризики. Ця діяльність є прозорою та, як мені здається, принесе більше шкоди, ніж користі".
Андрій Баранович вважає, що не потрібно зупинятися. Але підкреслює, що у будь-якого проекту в області цифровізації повинні бути чіткі цілі, повинно бути публічне обговорення.
"Чи варто цим займатися саме зараз? — задається питанням експерт. — І, звичайно, потрібно дотримуватися принципу "безпека важливіша швидкості". А ні, як одного разу сказав віце-прем'єр Федоров (Михайло Федоров — віце-прем'єр-міністр — міністр цифровий трансформації України з 29 серпня 2019 року — ред.) "Роль безпеки сильно перебільшена".
Зрозуміло, що чим більше людей будуть користуватися тією чи іншою сферою, тим більше буде там злочинності. Тому розвиток цифрових технологій неминуче призводить до зростання загроз, що виникають в цьому сегменті, відзначає заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.
"Це не говорить про те, що ми повинні зупиняти прогрес. Лише про те, що будь-які нові речі завжди містять в собі загрози. Як атомна енергія, порох або доступ до інформації — це по-перше, — підкреслює експерт. — По-друге, коронавірус і карантин привели до того, що люди стали більше часу проводити в інтернеті. Це стосується не тільки простих громадян, а й чиновників. Відповідно — в цифрову реальність в цьому році ще більшою мірою кинулася як кримінальна злочинність, так і державний шпигунство ".
Причому проблеми, за словами Богдана Петренко, охоплюють всі сфери людського життя — від Кібербулінгу до доступу до матеріалів, які містять державну таємницю.
"І прогноз невтішний: кількість злочинів в Мережі буде тільки зростати, — попереджає експерт. — Водночас, акцент на погрози на кінці року часто має на меті не стільки поінформувати суспільство, скільки вибити кошти на наступний рік на фінансування тих чи інших напрямків. І поки не буде прийнятий державний бюджет в цілому, можна очікувати появи в ЗМІ та інших загроз. Так що, питання не в тому, виділяти кошти чи ні. А в тому, щоб знайти компроміс між двома вимогами: щоб цифрова реальність була якомога більш захищена — і щоб державні кошти суворо контролювалися, щоб уникнути елементарного дерибану бюджету".
Нагадаємо, Microsoft повідомила про кібератаки на розробників вакцин.
Новини