Китайське "штучне сонце" встановило новий рекорд
Термоядерний реактор у Китаї вдвічі перевершив свій попередній рекорд.
Китайський реактор ядерного синтезу, який називають "штучним сонцем" встановив новий світовий рекорд зі збереження плазми при величезних температурах. Таким чином він наблизив людство на крок ближче до майже необмеженої чистої енергії.
20 січня експериментальний удосконалений надпровідний токамак (EAST) термоядерного реактора підтримував плазмовий цикл протягом 1066 секунд. Цей результат перевершив попередній більш ніж удвічі - 403 секунди.
Реактори термоядерного синтезу називають "штучними сонцями", тому що вони генерують енергію подібно до Сонця – шляхом злиття двох легких атомів в один важкий атом за допомогою тепла та тиску. Однак, тиск на Сонці значно вищий, ніж у земних реакторах, вчені компенсують це за допомогою температур, які у багато разів вищі, ніж на нашій зірці. У реакторі температура досягла неймовірних 100 млн градусів Цельсія, тоді як температура Сонця близько 6 тис. градусів.
Новий рекорд для китайського реактора вражає вчених, однак вони наголошують, що через кілька десятків років ця технологія стане більш ніж науковим експериментом, і, можливо, почне використовуватися на вільному ринку.
Токамаки, такі як EAST, є найпоширенішими реакторами ядерного синтезу. EAST нагріває плазму та утримує її в камері реактора у формі пончика, яка називається токамак, з потужними магнітними полями. Однак наразі подібні реактори споживають набагато більше енергії, ніж виробляють.
Дані, які отримали китайські вчені з реактора EAST є частиною програми Міжнародного термоядерного експериментального реактора (ITER), в якій беруть участь десятки країн, включаючи США, Велику Британію, Японію та Південну Корею. Реактор ITER будується на півдні Франції та запрацює не раніше 2039 року.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв про те, що показали, як збирають термоядерний реактор ITER.
Також "Коментарі" писали про аварію на найбільшому атомному реакторі Європи.