Цього дня Земля буде у найдальшій точці від Сонця: відома точна дата

3 липня Земля буде найдалі від Сонця у 2025 році. Цей ефект має назву афелій.

3 липня 2025 року о 22:54 за київським часом Земля досягне афелію - найвіддаленішої точки своєї орбіти навколо Сонця. У цей момент відстань між центром нашої планети й центром Сонця становитиме 152 087 738 кілометрів. Це майже на 5,1 мільйона кілометрів далі, ніж у перигелії - найближчій точці орбіти, яку Земля пройде на початку січня.

Хоча орбіта Землі здається майже круговою, насправді вона має форму еліпса. Це означає, що відстань до Сонця змінюється протягом року. Афелій - це момент, коли Земля перебуває якнайдалі від Сонця, тоді як перигелій - коли якнайближче. 3 липня 2025 року стане днем, коли Земля буде якнайдалі від Сонця. У 2026 році перигелій припаде на 3 січня.

Як бачимо, ці дати не є фіксованими. Вони повільно зміщуються, приблизно на один день кожні 58 років. Причиною цього є гравітаційний вплив планет-гігантів, зокрема Юпітера й Сатурна. За сотні тисяч років форма земної орбіти змінюється в межах природного циклу, відомого як цикли Міланковича.

Попри рекордну цього року відстань до Сонця, вона не впливає на пори року. Сезони змінюються через нахил осі Землі, коли у червні Північна півкуля нахилена до Сонця, там літо, а в Південній півкулі – зима, та навпаки.

Завдяки більшій близькості до Сонця у січні, Земля отримує приблизно на 6,8% більше сонячної радіації, ніж у липні. Але ця різниця не така значна, аби серйозно впливати на температуру на поверхні планети.

Натомість зміна форми орбіти впливає на тривалість сезонів. Наприклад, нині літо в Північній півкулі триває приблизно на 4,66 дня довше за зиму, а весна на 2,9 дня довше за осінь. Це пояснюється тим, що орбіта наразі майже кругова, але навіть незначна її еліптичність змінює швидкість руху Землі.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв про повні сонячні затемнення до 2034 року. Коли і де можна побачити.

Також "Коментарі" писали, що вчені виявили зірку, яка двічі вибухнула.